Скільки звичайних див може зробити нейрохірург - фото, відеоУявлення про нейрохірургію і операції на головному мозку у багатьох наших співгромадян, за винятком нейрохірургів, стійко склалося після перегляду фільму Єжи Гоффмана «Знахар».

Ось нав’яже кіно якийсь образ! А потім спробуй його позбудься! Або ось така художня картина початку 20-го століття.

І незважаючи на те, що я сам не раз бачив різні операції під мікроскопом, в тому числі на головному мозку, асоціації від польського сентиментального фільму з голови не виходили.

Черговим моїм шоком було побачити людину, якій зробили нейрохірургічну операцію в Чернігівській міській лікарні № 3, на 5 (!) день після операції. Чоловік спокійно сам ходив, розмовляв, міркував. Єдине, що його непокоїло – післяопераційні залишки головного болю.

Лікар-нейрохірург, який його оперував, Андрій Гарус мене переконав, така ситуація якраз нормальна.

І я йому повірив. Бо перед тим, в іншій палаті, бачив приклад – молодого чоловіка. Він потрапив 2 січня ( у вихідні) до лікарні без свідомості, у комі. Нейрохірурги провели надважку операцію. Молодий чоловік прийшов до тями через 10 днів. Зараз Володимир уже думає про виписку.

Дивився на Володю, на, до речі, кандидата медичних наук Андрія Гаруса і міркував:

А чому я власне дивуюсь!? Гарус виступає на багатьох наукових конференціях. Чи не я був присутній на одній із таких кілька місяців тому: Сучасне лікування інсульту та історія з мамою охоронця Януковича – відео

Саме там бачив з якою уважністю лікар-нейрохірург міської лікарні № 3 слідкував за доповіддю київського світила, також кандидата медичних наук, завідувача відділення невідкладної судинної нейрохірургії з рентген операційною Інституту нейрохірургії ім. академіка А.П.Ромоданова – Володимира Мороза.

Мороз показував на відео надскладні операції на мозку проведені у столиці.

До речі, тоді головний позаштатний спеціаліст управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації з питань неврології – Олександр Марцинкевич дуже шкодував, що ці операції не побачили обласні нейрохірурги - чомусь не взяли участь в науково-практичній конференції.

Зараз на 10 нейрохірургічних ліжках міської лікарні №3 одужують упродовж року 100 хворих, прооперованих на головному мозку і спинному хребті.

А ще рік тому , я пригадав, як Андрій Гарус розповідав, як Вижити при інсульті реально - трансляція. Його доповідь тоді грунтувалася на досвіді лікування та операцій 21 пацієнта.

І це при тому, що нейрохірурги почали працювати тут з початку 2014 року. Втім, ось відео , якому ще не виповнилося і 2 роки.


А днями, під час відвідин міської лікарні №3 в лютому 2016-го в нейрохірургічній палаті жінка просила мене «сформулювати правильно, як треба» і похвалити нейрохірурга. На відео нижче є цей фрагмент. Там жіночка відмовилась зніматися на камеру - «погано виглядає» і мені довелося «тримати в кадрі» батарею опалення .

Послухаєте, що вона сказала. Я не переповідаю, щоб не говорили – вигадав.


А укоськати жінку зробити один кадр фотоапаратом разом з нейрохірургом все ж вдалося.

Уже після зйомок пацієнтів, я міркував:

А може б мені і вдалося врятувати маму в серпні 2013 року після крововиливу в мозок, якби я знав Андрія Гаруса і міській лікарні № 3 уже працювали нейрохірурги?

А так тоді мені відмовили. А такого фахівця, як Андрій Анатолійович, я не знав.

Владислав САВЕНОК

За матеріалами видання "Високий вал"